Helsinky (finsky Helsinki) jsou moderní kulturní město s kosmopolitním životním stylem v perfektní harmonii s přírodou. Helsinky jsou druhým nejsevernějším městem světa hned po Reykjavíku a jsou obklopeny mořem, i díky tomu nabízí svým návštěvníkům nespočetné možnosti aktivit.

Car Alexandr I. si tehdy dal velmi záležet na rychlé výstavbě a rozvoji města a vtiskl Helsinkám jednotný klasicistní lesk a podobu připomínající ruské impérium.Barevná historie je v Helsinkách vidět na každém kroku, procházkou centrem města nebo k námořní pevnosti Suomenlinna se otevře směrem k fascinující minulosti. Dnes jsou Helsinky, ale i městem budoucnosti. S moderní architekturou, designem a nejnovějšími technologiemi.

Památky v Helsinkách - třeba pevnost Suomenlinna

Doporučujeme navštívit známé Senátní náměstí a trh, které tvoří srdce města. Dalším známým místem je také námořní pevnost Suomenlinna, postavená v roce 1700, která je světové největší námořní pevností světa a je díky tomu zapsána i v památkách UNESCO. Z centra vás do bývalé námořní pevnosti doveze trajekt zhruba za čtvrt hodiny. Zpáteční lodní lístek stojí 5,50 eur. S turistickou kartou Helsinky Card plujete tam i zpátky zdarma.Úchvatný kostel ve skále - Temppeliaukio Kirko

Nejfotografovanějším místem a památkou Helsinek je pravděpodobně Katedrála, která oslavila v roce 2002 své 150. výročí. Oproti tomu nejznámější turistickou atrakcí Helsinek je kamenný kostel Temppeliaukio Kirko, který slouží i jako velmi dobrý příklad moderní architektury této metropole. Jeho architekti, Timo a Tulko Suomalainenové se jej rozhodli postavit přímo v nitru skály. Roku 1969 byl v žulové skále vystřílen otvor a nad ním zbudována úchvatná dvanáctimetrová kopule ze sklad, oceli a měděného drátu.

Zábava a nákupy v Helsinkách

O Helsinkách se někdy hovoří jako o "studené, tmavé a ospalé" metropoli. Tak to ale rozhodně není. V Helsinkách žije poměrně málo lidí a proto působí na návštěvníky klidněji, ale rozhodně ne chladně a ospale. Za zábavou se při vašem prodlouženém víkendu v Helsinkách můžete vydat do zábavního parku Linnanmaki, do ZOO nebo na výlet za mořským životem. Nebo můžete jít okukovat výlohy luxusních butiků a designerských obchodů na nákupní třídě Esplanadi či do obřího obchodního domu Stockman v Mannerheimintie