Miláno je druhým největším městem v Itálii, leží na severu země v regionu zvaném Lombardie. Miláno, to je obchodní centrum země a světoznámé město módy s luxusními obchody a kancelářskými budovami. Vznikly zde značky jako Armani, Prada, Versace a Moschino. Ale nejen to. Je to město s nejslavnější operou na světe, nalezte zde i slavné dílo Leoparda da Vinciho Poslední večeře či galerii se slavnými díly převážně italských mistrů.

Kde v Miláně začít svůj eurovíkend

Prohlídku Milána můžete začít na náměstí Piazza del Duomo, kde se nachází monumentální katedrála Duomo (Dóm). Byla založena v roce 1386 a práce na ní pokračovaly téměř pět století. Je to třetí největší kostel v Evropě a v hlavní lodi blízko vchodu si můžete prohlédnout největší sluneční hodiny na světě. K městu neodmyslitelně patří nejslavnější opera světa Teatro alla Scala, která je spojena s těmi nejslavnějšími skladateli a interprety, jako Puccini, Rossini a další. Mezi Duomem a Scalou najdete nejexkluzivnější pasáž Itálie – Galleria Vittorio Emanuele.

 

Hlavní sezóna v La Scale sice začíná každý rok 7. prosince, na svátek svatého Ambrose, patrona Milána, ale podívat se na operu v nejslavnější italské opeře si můžete zajet po celý rok. Pro zajímavost, dejte si pozor, abyste na operu přišli včas. Je totiž zakázáno, aby diváci, byť mají vstupenku, byli vpuštěni do opery po začátku představení.

V Miláně můžete shlédnout Poslední večeři Leonarda da Vinciho

Být v Miláně a neprohlédnout si mistrovský obraz od Leonarda da Vinciho Poslední večeře snad ani nejde. Tato nástěnná malba se nachází v bývalém refektáři dominikánského kláštera u kostela Santa Maria delle Grazie. Počet návštěvníků je omezen, a proto je dobré si pár dní předem zařídit rezervaci.

Milovníci výtvarného umění a nejen oni si přijdou v Miláně skutečně na své. Nejslavnější galerií ve městě je Pinacoteca di Brera. Její sbírka obsahuje například díla od Tintoretta, Raffaela, Tiziana či Rubense. Další zajímavou obrazárnou je Pinaciteca Ambrosiana. Sídlí spolu s knihovnou v Palazzo dell´Ambrosia.

Dalším zajímavým místem Milána je Castello Sforzesco, což je velká pevnost z červených cihel s hradními příkopy a padacími mosty, kde se dnes nacházejí čtyři muzea. Vynechat by jste neměli ani kostel Sant´Ambrogio, který v roce 379 založil patron Milána sv. Ambrož.

Kde si v Miláně odpočinout

Pokud budete unaveni a budete si chtít odpočinout od shonu v centru města, dát si pauzu od všech obrazáren a památek zajděte do Parco Sempione a odpočívejte. Park z roku 1893 ve stylu anglické zahrady je pro to ten pravý.

A na závěr? Aktuální dění v Miláně aneb nenechte si ujít

Od začátku března 2007 se v Miláně koná výstava malíře Kandinského, a to konkrétně v Palazzo Reale poblíž Dómu. Wassily Kandinsky se významně zasloužil o vznik abstraktního umění v Itálii a výstava obsahuje na 50 jeho děl.